Aktualności

31 października 2017 09:28 | Aktualności

Biała Rawska z podpisaną umową na dofinansowanie rewitalizacji.

Blisko 5 milionów 300 tysięcy złotych trafi do Białej Rawskiej na rewitalizację centrum z funduszy unijnych. Umowa na dofinansowanie została podpisana w miniony piątek (27.10). 


Rewitalizacja Białej Rawskiej, zgodnie z podpisaną w miniony piątek umową, ma zostać przeprowadzona w przeciągu najbliższych dwóch lat. W sumie cała inwestycja ma pochłonąć około 8,030 milionów złotych. „To będzie prawdziwa operacja plastyczna Białej Rawskiej” – tak podczas spotkania o projekcie mówił wicemarszałek Dariusz Klimczak.
– Biała Rawska bardzo się zmieni, to są potężne pieniądze. To, co widać chociażby po tej makiecie, to nie będzie zwykły make up, ale potężna operacja plastyczna Białej Rawskiej i ciekawe, nowe elementy. Kiedy oglądam rewitalizacje innych miast, niektórzy pozbywają się zieleni, Biała Rawska nie. Będzie studnia, nie trzeba będzie jeździć do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, będzie można się tu sfotografować. Aż nie mogę się doczekać, kiedy będziemy otwierać zrewitalizowaną Białą Rawską.

I rzeczywiście, plany na zmianę wizerunku miasta są naprawdę duże. A ich nacisk położony jest nie tylko na poprawę wizerunku, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców i gości Białej Rawskiej. 
– W ramach tego projektu chcemy poprawić infrastrukturę Placu Wolności i Placu Kościelnego. W pierwszej kolejności dołożyliśmy starań, żeby poprawić bezpieczeństwo w mieście. Wiemy, że jest coraz więcej samochodów, coraz bardziej miasto jest zatłoczone, już nie mówię o środach, ale i na co dzień, w dniu przed godziną 8:00, czy po godzinie 15:00, kiedy są zabierane dzieci z przedszkola. Jest trudno przejechać. Dlatego, tu gdzie w tej chwili mamy wysepkę, został zmieniony przebieg drogi powiatowej z Babska do centrum Białej. Tu będzie sygnalizacja świetlna. Myślę, że pozwoli ona usprawnić ten ruch i jednocześnie spowolnić go w środku miasta, tak, żebyśmy czuli się bezpiecznie – wymieniał Burmistrz Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk. 

Dodatkowo w mieście planowane jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół całego Placu Wolności i wykonanie zatoczek parkingowych wzdłuż wszystkich budynków. Rozważana jest także strefa czasowa parkowania z ograniczeniem do 2 godzin oraz wykonanie parkingu przy ul. Nadrzecznej, w celu odblokowania centrum miasta. W ramach rewitalizacji ma być również wyeksponowana tradycyjna studnia, która usytuowana jest w samym centrum Białej. Wszystko po to, by stała się rzeczywistą atrakcją miasta. W projekcie nie zabrakło także miejsca na fontannę i dosadzenie nowych drzew oraz ustawienie współczesnej architektury. Wśród pomysłów znalazło się też wyeksponowanie elementów starego ratusza. Zarówno dla mieszkańców, ale i gości, powstać ma przestrzenna fotografia mająca umożliwić zwizualizowanie starego wyglądu Białej. 

Rewitalizacja to także zmiana oświetlenia, a co za tym idzie usunięcia pajęczyny kabli okalających całe centrum miasta. Póki co, w celu pozyskania środków pochodzących z funduszy unijnych, przedłożony został jedynie program funkcjonalno-użytkowy, kolejne, szczegółowe projekty będą wykonywane dopiero w dalszych etapach prac, po uzgodnieniu ich z konserwatorem zabytków. 

Umowa na dofinansowanie rewitalizacji Białej Rawskiej została podpisana w minionym tygodniu przez członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joannę Skrzydlewską, wicemarszałka Dariusza Klimczaka oraz Burmistrza Białej Rawskiej Wacława Jacka Adamczyka.

Przeczytano: 1193 razy.| Wydrukuj|Do góry

Biała Rawska z podpisaną umową na dofinansowanie rewitalizacji.