Walory turystyczne

Walory turystyczne

 

 

Biała Rawska należy do terenów o znakomitych walorach turystyczno-krajoznawczych. Położona jest na Nizinie Mazowieckiej nad rzeką Białką - dopływem Rawki. Na terenie gminy znajdują się piękne zespoły pałacowo - parkowe: w Białej Rawskiej, Babsku i Woli Chojnatej. W kilku innych miejscowościach są zabytkowe dworki (wszystkie w rękach właścicieli prywatnych), kościoły i parki - spójrz zakładka "zabytki". Część z nich jest już odremontowana i służy jako zespoły konferencyjno-hotelowe, restauracje, zaplecze rekreacyjne.

Zwiedzanie naszego terenu jest szczególną przyjemnością ze względu na czyste powietrze i wodę, ukochaną przez wędkarzy. Nasza okolica może być wytchnieniem dla osób pragnących spokoju i relaksu.

Bardzo malownicza jest dolina rzeki Białki (wody II klasy czystości), gdzie planuje się wbudowanie dużego zbiornika wodnego Żurawia o funkcji rekreacyjnej i przeciwpożarowej.

Dostępne jest kąpielisko miejskie z zapleczem sportowo - rekreacyjnym i położonym nieopodal pięknym boiskiem piłkarskim. Można popływać kajakiem, pograć w piłkę plażową i skorzystać z piaszczystej plaży, pogrillować w popularnym "okrąglaku".

W południowej części gminy występują kompleksy leśne, znajdujące się w nich deniwelacje terenu zachęcają do uprawiania jazdy konnej. W Ossie jest stadnina składanjąca się z ok. 50 koni usytuowana w zespole parkowo-pałacowym.

 


Walory naszej okolicy zachecają do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, leśnej i rekreacji związanej z obiektami wodnymi.
Okolice Wólki Lesiewskiej i Ossy są cenione przez grzybiarzy, oraz budujących tu chętnie domki letniskowe turystów z Warszawy i Łodzi. Jesienią nasze lasy są żywym dowodem na to złota polska jesień to nie wymysł poetów.
Atrakcją dla turystów są także dwie hodowle strusi.


 

W marcu 1915 roku, aby usprawnić zaopatrzenie, wojsko niemieckie wybudowało liczącą 48 km linię koleji polowej wąskotorowej o szerokości toru 600 mm z Rogowa do Białej Rawskiej prowadzącą przez miasto Rawa Mazowiecka. Trasa kolejki wiedzie przez malownicze pagórkowate tereny, a kończy bieg w Białej Rawskiej. Rogowską Kolej Wąskotorową pracuje teraz tylko w ruchu turystycznym ( całorocznie dla zorganizowanych grup) i jest atrakcją lokalnych festynów m.in. podczas "Dni Rawy" czy "Święta Wiosny" w arboretum w Rogowie.

 


Walory przyrodnicze

 

 

Miejsce dawnych rozległych puszcz zajęły dzisiaj sady i pola uprawne. Nadal jednak znaleźć tu można obszary dzikiej nieskażonej cywilizacją przyrody. Pozornie płaski i monotonny tutejszy krajobraz posiada jednak niemało uroku. Wiele jest tu lasów rozrzuconych pośród pól, starych przydrożnych alei i parków przydworskich. Całość urozmaicają wody rzeki Białki i wielu stawów rybnych z bogatą fauną ptaków wodnych i błotnych. Znależć tu można kompleksy lasu modrzewiowego, żeremia bobrów świadczące o wysokiej czystości wody i szlak wędrówek łosia.
Teren zaprasza do wędkarstwa, grzybobrań, spacerów, wędrówek rowerowych trasą tutejszych dworków i pałacyków oraz pikników na łonie przyrody. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki weekendowej.

Godne uwagi:
- Zabytkowa aleja lipowa w kierunku wschodnim od drogi Warszawa - Katowice wiodąca do kościoła parafialnego w Babsku

- rezerwat "Babsk" o powierzchni ponad 10ha istniejący od 1958r. Położony jest w kompleksie leśnym Babsk. Dojść do niego można ścieżką w dół rzeki , wzdłuż jej biegu. Leży on w odległości ok. 1,5 km na zachód od centrum wsi. Najdogodniejsze wejście wiedzie przy leśniczówce.
Rezerwat został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu liściastego z domieszką lipy drobnolistnej naturalnego pochodzienia w wieku 80-170 lat, stanowiącego jedyny tego rodzaju drzewostan na terenie byłego województwa skierniewickiego. W latach 50 XX w. lipa drobnolistna w lasach środkowej Polski była niezbyt często spotykanym drzewem. Dlatego drzewostany, w których znajdowano stare lipy były bardzo cennymi obiektami przyrodniczymi. W rezerwacie „Babsk" ochroną objęto bujny wielowarstwowy liściasty las lipowo-dębowy z domieszką sosny zwyczajnej, brzozy brodawkowatej i graba. Najstarsze lipy drobnolistne osiągnęły tu wiek około 170 lat. Obecnie bardzo dobrze odnawia się występując we wszystkich warstwach lasu. Roślinność rezerwatu stanowi las lipowo-grabowo-dębowy, czyli grąd subkontynentalny. Obwód kilku najstarszych okazów drzew przekracza 2 metry.
Teren rezerwatu położony jest na wysokości 140m n.p.m. Ukształtowanie terenu jest równinne, jedynie w części północno-zachodniej teren opada dość stromym stokiem ku płynącemu tu strumieniowi. Las jet widny, przejrzysty, a drzewa rozmieszone są luźno. Ponad 50% drzewostanu zajmuje dąb szypułkowy, około 20% przypada na lipę drobnolistną ( Tilia cordata), resztę stanowi grab i sosna pospolita. W runie leśnym dominują siewki drzew i roślinność zielona.
W pobliżu strumienia panują odmienne stosunki florystyczne. Brzegi strugi porośnięte są grabem z domieszką lipy i kępami olchy. W niecce występuje trawa turzyca, trzcina, lilia wodna inne rośliny terenów podmokłych.
W tym chronionym obiekcie stwierdzono występowanie 103 gatunków roślin naczyniowych i 8 gatunków mchów. Rosną tu rzadkie w Polsce Środkowej: turzyce orzęsiona i pagórkowata, kupkówka Aschersona i świerząbek korzenny. Z roślin częściej notowanych w naszym regionie stwierdzono tu także: przylaszczkę pospolitą, zdrojówkę rutewkowatą, dzwonka brzoskwiniolistnego, kozłka bzowego i zawilca żółtego. W rezerwacie rosną 3 gatunki roślin objętych ochroną prawną: kruszyna pospolita, kalina koralowa i konwalia majowa. Badania prowadzone w połowie lat 80 XX w. potwierdziły występowanie tu 215 gatunków grzybów makroskopowych. Na szczególną uwagę zasługują, rzadko występujące w kraju: szyszkowiec łuskowaty, szmaciak gałęzisty i gwiazdosz rudawy.

- W Babsku w parku krajobrazowym przy zespole dworskim znajdziemy 30 dębów szypułkowych i bezszypułkowych., o obwodzie pnia 150-340 cm. A także mocno nadszarpnięty zębem historii ale jednak należący do dziesiątki największych dębów w Polsce -Dąb Napoleona - pod nim odpoczywał Bonaparte wracając z wojny z Rosją. Obwód giganta to 7,3m w pierśnicy, a szacowany wiek ok. pięćset lat. W parku znajduje się staw powstały przez spiętrzenie wody przy młynie.

- Zabytkowa aleja lipy drobnolistnej w Grzymkowicach - wiek 100 - 120 lat ( drzewa o obwodzie pnia 170-240cm).

- Największy dąb w byłym województwie skierniewickim rośnie w miejscowości Ossa. Jest nim Goworek liczący sobie co najmniej 500 lat. Jego wymiary to:
- obwód 500 cm, mierzony na wysokości 1m 30 cm;
- wysokość 25 metrów.

Zapraszamy do zwiedzania.

 

 

 

 

Hotel OSSA**** Congress & Spa

 

Hotel OSSA**** Congress & Spa
96 - 200 Rawa Mazowiecka, Ossa 1
tel. +48 (46) 813 26 00, fax +48 (46) 813 26 01, e-mail: info@hotelossa.pl
www.hotelossa.pl

 

4 -gwiazdkowy hotel z zespołem sal konferencyjnych i bogatym centrum rekreacyjnym położony w pięknym, zacisznym miejscu w samym środku Polski. Od Warszawy i Łodzi hotel położony jest
w odległości zaledwie 60 kilometrów. Dojazd z Warszawy zajmuje tylko 40 minut z Janek.
Przygotowaliśmy dla Państwa pokoje i apartamenty, z malowniczymi widokami na okoliczne lasy; firmom udostępniamy przestronne i funkcjonalne sale na konferencje, kongresy, szkolenia, sympozja, wystawy, itp. Czas wolny spędzicie Państwo w naszych restauracjach degustując smaczne dania, czy popijając drinki w barach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością docenią uroki piaszczystej plaży i kąpieli w stawie, skorzystają z kortów tenisowych czy ze sportowego boiska, leśnych ścieżek spacerowych oraz tras rowerowych. Miłośnikom aktywnego wypoczynku proponujemy piaszczystą plażę, korty tenisowe, sportowe boisko oraz leśne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. Z kolei o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie zadba instytut wellness & Spa, oferujący szereg zabiegów kosmetyczno - pielęgnujących.
Hotel OSSA dysponuje 161 pokojami, w tym 10 Apartamentów.


 

Proponujemy Państwu bogatą ofertę, związaną z organizacją imprez, szkoleń, kongresów, wystaw i wszelkiego rodzaju spotkań. Powierzchnia konferencyjna zajmuje łącznie, aż 2044 m². Do Państwa dyspozycji oddajemy 10 wielofunkcyjnych sal, mieszczących od 10 do 180 osób, a także dużą amfiteatralną salę dla 600 osób. Oprócz tego, dysponujemy wielofunkcyjną salą, która w części konferencyjnej zmieści aż 1000 osób - Sala Kongresowa.
Salę Kongresową oraz Amfiteatralną można połączyć w całość (1600 osób), lub podzielić ruchomymi ścianami.

Do Państwa dyspozycji oddajemy;
* Centrum wodne obejmujące basen, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnię wodną, jacuzzi;
* Centrum termalne obejmujące saunę suchą, parową, na podczerwień, łaźnię rzymską;
* Siłownię;
* Solarium;
* Kort do squasha, do tenisa, boisko do siatkówki i koszykówki;
* Kręgielnię dwutorową i bilard;
* Staw rekreacyjny o powierzchni 0,6ha z piaszczystą plażą, z możliwością kąpieli i pływania łódką;
* Salon fryzjerski „Anagenna";
* 16 gabinetów odnowy biologicznej Wellness & Spa


 

Hotel wyróżnia się unikalną, niezwykle bogatą i różnorodną ofertą gastronomiczną. Eleganckie i wykwintne restauracje, staropolska kuchnia w Karczmie oparta na ekologicznych produktach z okolicznych gospodarstw oraz sadów. Przystosowana jest do organizowania wspaniałych biesiad na wolnym powietrzu. W karczmie są 3 sale o różnej powierzchni, w których goście mogą organizować różne imprezy. Oferujemy 24 - godzinną życzliwą i fachową obsługę, serwis na wysokim poziomie oraz przyjazne ceny.
• Restauracja Kryształowa
• Restauracja Calvados
• Lobby Bar
• Klub nocny Mandragora
• U-BOOT Bar
• Karczma Ułańska

 

   

 

 

 

Pałac Chojnata

 

Wola Chojnata 59
96-230 Biała Rawska

tel. +48 46 813 88 30, e-mail: recepcja@palacchojnata.com

http://www.palacchojnata.com

 

Neorenesansowy Pałac otoczony parkiem z okazałym starodrzewem, stawem oraz malowniczymi łąkami. Wybudowany ok. 1850 r. najprawdopodobnie wg projektu znanego architekta Henryka Marconiego, budynek przeszedł w ostatnich latach gruntowną renowację pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Dziś jest to bez wątpienia perła architektury i ozdoba Mazowsza.

Elegancki i stylowy Pałac Chojnata to wysokiej klasy obiekt hotelowo-szkoleniowy, położony w miejscowości Wola Chojnata w gminie Biała Rawska, między Łodzią a Warszawą, oddalony zaledwie 60 km od obu tych miast. Malownicze i spokojne miejsce, otoczone zielenią, gwarantuje komfortowe warunki do pracy lub odpoczynku.

W skład Kompleksu Pałacowego - wchodzą :
Pałac - z 15 pokojami i 3 apartamentami oraz Willa - z 10 pokojami.

Do reprezentacyjnych wnętrz Pałacu zaliczamy m.in.: elegancką Salę Balową, kameralną Salę Kominkową, Salę Słoneczną. Ponadto na uwagę zasługują bogato dekorowane dębowe schody i pieczołowicie odrestaurowane dębowe drzwi.

Pałac Chojnata to unikalny obiekt hotelowy również doskonale nadający się na organizację prestiżowych konferencji, spotkań biznesowych, seminariów i innych uroczystości okolicznościowych.

Restauracja pałacowa serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej. Oferujemy również, bogate zaplecze gastronomiczne z tarasem grillowym i polaną piknikową.
Dodatkowo dla Gości oddajemy drink-bar, salę bilardową, mini fitness club, saunę.

Nasi Goście w trakcie pobytu mogą skorzystać z zabiegów kosmetycznych , masaży. Dla Państwa przygotowaliśmy wiele programów pobytowych, aby każdy mógł znaleźć ofertę dla siebie.

Zdajemy sobie sprawę, że każdy Gość jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta odpowiadała życzeniom naszych Klientów. Nasi bywalcy chwalą sobie niepowtarzalny klimat, doskonałą obsługę i ciszę, którą zakłóca jedynie...śpiew parkowych ptaków.

Życząc Państwu miłego pobytu i owocnych spotkań biznesowych pozostaję z poważaniem

Krzysztof Malarecki
Właściciel Pałacu