Komunikaty

02 sierpnia 2017 09:40 | Komunikaty

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców Gminy

Łódź, 27 lipca 2017 r.

                       

Informacja prasowa

 

Rak jelita grubego zbiera żniwa w Łódzkiem

- skorzystaj z darmowej kolonoskopii

Rak jelita grubego to druga w kolejności przyczyna zgonów nowotworowych w Polsce. Rocznie o chorobie dowiaduje się 14 tys. Polaków[1]. Możliwe jest całkowite wyleczenie choroby pod warunkiem jej wczesnej diagnozy. Umożliwia to badanie kolonoskopowe, które dzięki finansowaniu ze środków unijnych jest bezpłatne dla mieszkańców Łodzi i okolic. Niestety, wciąż chętnych na darmową profilaktykę nowotworową jest mało. Region łódzki negatywnie wyróżnia się na mapie Polski. W województwie lubuskim, w którym odnotowano najmniejszą liczbę zgonów na nowotwór jelita grubego, na przestrzeni 15 lat zmarło blisko 2,5 tys. osób. Dla porównania, w Łódzkiem było ich ponad 5 tys. więcej[2].

Kolonoskopia zapobiega chorobie

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, czyli uwypukleń błony śluzowej jelita grubego. Przemiana polipa w raka trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się odpowiednio wcześnie kolonoskopii i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi choroby. Rak jelita grubego dotyka najczęściej osoby po 60. roku życia. W tym wieku aż 25% osób ma polipy, a 5% jest zagrożonych rozwojem nowotworu. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie wywołują objawów. Profilaktyczna kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia odnalezienie tych  bezobjawowych jeszcze zmian i ich natychmiastowe usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć u pacjenta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet do 90%[3].

Przebadać powinny się przede wszystkim osoby po 50. roku życia, które dotychczas nie miały wykonanej kolonoskopii oraz osoby, u których w rodzinie były zachorowania na raka jelita grubego. Polipy nie dają praktycznie żadnych dolegliwości, dlatego ważne jest, aby profilaktyczną kolonoskopię wykonać  zanim pojawią się dolegliwości – te mogą już świadczyć o rozwoju raka. Polipy usuwamy bez problemu podczas  kolonoskopii, a usunięte są  już niegroźne – mówi dr n. med. Justyna Kotynia, gastroenterolog z Salve.

Szczególnie narażeni są pacjenci, których dieta bogata jest w tłuszcze, a uboga w błonnik. Rozwojowi polipów sprzyja również otyłość oraz palenie papierosów. - Lekarz zalecił mi rutynowe badanie kolonoskopowe. Na początku mocno się wzbraniałem i namówiła mnie na nie żona. Z przerażeniem poszedłem na przychodni, jednak okazało się, że po znieczuleniu nie jest to tak bolesne, jak opowiadają inni. Wykryto u mnie polipy, ale na szczęście usunięto je podczas pierwszej kolonoskopii. Teraz jestem w pełni zdrowy, dbam również o swoją dietę i wiem, że problem mnie nie dotyczy – mówi pan Krzysztof z Aleksandrowa Łódzkiego.

Jak skorzystać z badania?

Dzięki finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na wizytę i badanie można umówić się bezpłatnie. Koszt bez refundacji wynosi aż 350 zł. Niestety, chętnych na badanie wciąż nie jest dużo.

- Wynika to przede wszystkim z obawy przed bólem. Pacjenci często pytają mnie o sposób przygotowania do badania i możliwość znieczulenia. Badanie oczywiście nie należy do przyjemnych, ale dzięki dożylnemu znieczuleniu jest o wiele bardziej komfortowe dla pacjenta. Istnieje również możliwość wykonania tego badania w całkowitym uśpieniu. Przebadanie się może oznaczać wygraną z rakiem – dodaje dr Kotynia.

W ramach programu w Łodzi można przebadać się w pięciu miejscach. Są to przychodnie Salve przy ul. Szparagowej 10, Rzgowskiej 50a, Ks. Wujaka 5, Andrzeja Struga 3 oraz szpital im. Kopernika przy ul. Pabianickiej 62. Placówki te w sumie mogą przebadać 2600 osób. Z badania mogą skorzystać osoby zaproszone przez organizatorów listownie w wieku 55-64 lata. Druga możliwość dotyczy wszystkich w wieku 50-65 lat, którzy sami zgłoszą się na badanie. Trzecią opcję przewidziano dla osób od 20 do 65 lat, u których w rodzinie stwierdzono raka jelita grubego. W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Łodzi oraz okolicznych powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, brzezińskiego, łowickiego i rawskiego. Jeśli istnieje konieczność przejazdu pacjenta karetką na miejsce badania, to możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów dojazdu. Również osoby, które przyjadą na badanie autobusem lub tramwajem mogą poprosić o zwrot pieniędzy za dojazd na podstawie biletu.

Więcej informacji na temat badania na stronie www.salve.pl oraz pod numerem telefonu 42 633 78 01.

 

O Salve
Salve to największa sieć prywatnych przychodni w Łodzi (wykonujących również szereg usług w ramach NFZ), a także szpital przy ulicy Szparagowej. Firmę założyli lekarze dr Waldemar Lech oraz dr Sławomir Sobkiewicz, którzy wciąż nią kierują. Od 24 lat pracują z misją dbania o zdrowie i dobre samopoczucie łodzian. Obecnie Salve zatrudnia ponad 200 lekarzy, posiada pięć przychodni oraz szpital z Oddziałem Neonatologicznym dla noworodków urodzonych przedwcześnie. W zeszłym roku przyszło w nim na świat blisko 800 maluchów. Szpital Salve kieruje się światowymi standardami w dziedzinie medycyny i posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przychodnie mieszczą się przy ul. Struga 3, ul. Wujaka 5, ul. Rzgowskiej 50a i ul. Szparagowej 10. Ostatnio otwarto nową placówkę przy ul. Łagiewnickiej 53. Salve dba o łodzian prowadząc badania profilaktyczne oraz warsztaty edukacyjne. W ramach projektu „Dbam o Zdrowie”  specjaliści Salve planują przebadać 2600 łodzian pod kątem zachorowalności na raka jelita grubego. Firma współpracuje również z Fundacją Krwinka w zakresie szczepień na wirus HPV. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.salve.pl

 [1] Program Badan Przesiewowych Raka Jelita Grubego, Statystyki

[2] Krajowy Rejestr Nowotworów, Nowotwór złośliwy jelita grubego, wykres słupkowy, Liczba zgonów wśród mężczyzn i kobiet od 1999 do 2014 roku, ostatnie dostępne dane.

[3] Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego, Statystyki

Przeczytano: 396 razy.| Wydrukuj|Do góry